Azt mr mindenki tudja, hogy a szptszerek, festkek s illatostk hasznlatrl mr az kor ta vannak ismereteink. Korok szerint vltozott ennek a divatja, attl fggen, hogy az adott kor eltrte-e vagy sem, hozztartozott-e a trsadalmi elvrshoz. A renesznsz idejn a humanista eszmny is megalkotta a maga idelis szpsgt. Neves asszonyok ksztettk otthonukban a krmjeiket, melyek messze fldn hress s keresett vltak. Itliban a test s a llek arnynak harmnijrl beszltek, melyhez filozfit is trstottak. Elrtk, hogy a tkletes s kvetend szpsg milyen legyen. Eszerint a nyak hossz, vkony s ovlis az arc, felttlenl fekete a szem, a szempilla s a szemldk. Fehrnek kell lennie a kznek, a brnek s a fogaknak, a haj pedig ds szke, a mzhez hasonl szn. Az ajkak, az orca s a krm pedig piros. Nehz dolguk lehetett a dli tpus asszonyoknak, hiszen tudjuk, hogy a termszet msfajta adottsgokkal ldotta meg ket. Brket sajt eljrs alapjn prbltk meg fehrteni, a fekete hajkoront pedig ldozatos munkval kiszkteni. Sfrnybl s citrombl kszlt kenct kentek a hajukra, s brket lepelbe bortva hossz napokig ltek a hzaik teraszn, sttetve a hajukat a nap alatt. Parfmjeik pzsmaillatak voltak. Koruk kurtiznjai mveltk a szpsgkiksztst legmagasabb fokon, melyet utnoztak.
A 17. szzadban lett rletes divat a toronymagas hajviselet, s az els ni fodrszszalon 1635-ben nylt meg Prizsban. Arcukat szublimt, lomfehr s spanyolvrs festkekkel befedve mrgeztk nap mint nap. Diderot szerint gyztt a „fertelmes cinbervrs”. A higinia nem volt a tetpontjn, kellemetlen testszagukat a literszmra magukra locsolt illatostkkal prbltk ellenslyozni. Mg szerencse, hogy tlltk! E tlzsokra reaglva a 19. szzad ni felhagytak az ilyen mrtk festkhasznlattal. Pdereiket finom gyngykbl s gyngyhzbl lltottak el, legltalnosabb alapanyag azonban a bizmut volt. A hangsly a higinira s testpolsra helyezdtt. Divatos keleties nev kozmetikai termkeket reklmoztak, cikkek s knyvek jelentek meg a termszetes szpsg pols tancsaival, vtk veviket az egszsgre rtalmas anyagoktl, gy a sorozatban kszlt krmektl. Ellenlltak a Pond's krmekkel szemben is. Eltrbe helyeztk a hzi ksztmnyeket, pldul tojsfehrje pakolst, br frissessgre vkony, marhahsszelet pakolst, korpafrdt, narancs s jzminvirgos frdt. 1828 ta hasznlhattk a Guerlain j minsg termkeket. 1866-tl a cinkoxidbl kszlt pdert, s a japn rizspor is elterjedt. Ennek ellenre mindig voltak sarlatnok, akik csodt grve, tnkretettk s elcsftottk a megszplni vgy hlgyeket!
Az ipari forradalom fejldse kihatott a vegyszet elmenetelre is. Prizs az elegancia s kifinomult zls fvrosa, amikor az rdekldk a vilgkilltsra rkeznek ide. A nk versengenek a szpsg s luxus dolgban. A korabeli krnikk pedig tele vannak a klncsgek s a botrnyok histriival. jfent rengeteg hzilagos s kockzatos recept cserl gazdt, melynek egyetlen clja a frfiak meghdtsa brmi ron. Gpi eljrsok elnyeirl zengnek a reklmok, melyek lltlag kiegyenestik, lekeskenytik az orrokat, kenccsel bevont gumimaszkok, rnctalantval titatott szalagok. Mindenki fiatalos hamvas brt szeretne, eltntetni minden brhibt. Ez mr nagyon ismers problma szmunkra is. Az alakot is fzbe szortjk, darzsderk, kidombortott keblek s tompor a niessgrt, egyesek a szfogadatlan bordkat sebsz ltal kioperltatjk, vagy thelyeztetik. Megjelennek az els samponok, fztt fekete szappanbl s szdakristlybl, sszettele miatt azonban csnya lerakdsok keletkeznek a fejbrn. Drasztikus hats az olva- s kkuszolajjal kevert lgkszappan is. Hihetetlen, de a 20. szzad elejn, jra tartja magt az a hit, hogy a testi higinia veszlyes az egszsgre! A prizsi akadmia va int a rendszeres tisztlkodstl, mert „megereszkedik az izomzat, megfakul a br, tovbb meddsget okoz s elrontja az ember kedvt”. Szmos vita trgya, hogy meg kell mosni az arcot, vagy nem! Szt is fogadtak az okos lnyok, s elterjedt a „cicamosds”. Amerikban betiltottk a frdkd hasznlatt. Hossz id utn Angliban lesz jra divat a frds.
Tl sok a krds, s kevs a vlasz, gyernk, ne flj, tessk, most vlassz!, lehetsz velem, vagy ellenem, bke gysem lesz, hiszen ismerem a fajtnkat, ezt a bonyolult gpet, hiba szeretsz s hiba lped mindig azt, amire van logikus rved, hiszen igazi diplomt nem ad, csak az let, sokszor azt hiszed, mr ott vagy a snen, az let a verda, s te mindegy, kinek nyomod a gzt
van, aki fegyvert rnt, vagy adja a port, van, akit nem izgat fel ms, csak a sport van, aki kurva lesz, van, aki ket hajtja, van, aki minden pnzt a jtkon hagyja, de van, aki hs lesz s van, aki nem, van, aki jegyet vltott, csak a rossz helyen, van, aki hazudik s van, aki igazat mond, s van, aki rzi, melyik az a pont, mikor az let vlasz tged, nem te t, ami eltemetett mr sok nagyment, hogy a zene akar engem, vagy n akarom a zent, lehet nem is rdekel, csak kitalltam egy mest...
"Amig dobog a szv s brja a lb, Amig lobog a tz s get a lng, Amig sgja valami hogy vgig csinld, Addig csak neked forog a vilg!"
Az let egy nagy harc: a multtal, a jelenben, a jvrt......
Emberi trvny: kibrni mindent, s menni, menni mindig tovbb, mg akkor is, ha nem lnek mr Benned: remnyek s csodk. (Hemingway)
Csaldni kell, hogy boldogok lehessnk, Gyllni tudni, hogy jbl szeressnk. Kell tudni kacagni, nevetni s srni, Megunni valakit, aztn visszahvni. Temetni szz lmot , hogy j-at szhesnk, Csalodni kell szzszor-ezerszer, Hogy boldogok lehessnk egyetlen - egyszer ."